Domowy kremowy hummus

Nie jestem ekspertem od hummusów ale po wielu (naprawdę wielu!) próbach wydaje mi się, że opanowałam go już na wysokim poziomie :) Najpierw starałam się rozwikłać zagadkę idealnie kremowej konsystencji. Myślałam, że to kwestia mocnego blendera, którego niestety nie posiadam. Jak się okazało - niekoniecznie! A więc w czym tkwi sekret? W odpowiednio przygotowanej ciecierzycy! Przed zmiksowaniem należy “obrać” ją z wierzchniej osłonki. Jak to zrobić, by nie popełnić tego samego błędu, który zrobiłam ja za pierwszym razem a mianowicie obieranie każdego ziarenka z osobna? Wszystkie wskazówki jak przygotować ciecierzycę (zarówno tą z puszki/słoika, jak i suchą) do super kremowego hummusu znajdziecie poniżej.

I tak, jest to nieco bardziej czasochłonne niż zwykłe wrzucenie ciecierzycy do kielicha blendera, ale uwierzcie mi - warto to zrobić, choćby od czasu do czasu, np. kiedy odwiedzają nas znajomi. Taka przekąska sprawdza się idealnie na imprezy i spotkania towarzyskie - goście będą zachwyceni i z pewnością zapytają w czym tkwi jego sekret ;)

Składniki:

  • 1 słoik ugotowanej ciecierzycy (400g) lub 200g suchej
  • 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej (do obrania ciecierzycy z osłonek)
  • sok z 1 cytryny
  • 3 łyżki jasnej tahini (40g)
  • 1 duży ząbek czosnku
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • kilka szczypt soli
  • kilka łyżek zimnej wody (można użyć wodę z kostkami lodu) jeśli będzie taka potrzeba
  • opcjonalnie: ⅓-½ łyżeczki mielonego kuminu (kminu rzymskiego)
  • do podania (przykładowo):
    • chlebki naan (np. z tego przepisu) lub zgrillowane placki tortilli pokrojone na mniejsze trójkąty
    • oliwa z oliwek do skropienia
    • pestki granata
    • świeża natka pietruszki

Sposób przygotowania:

Ciecierzyca z puszki/słoika

  1. Ciecierzycę odsączamy z zalewy i przełupkujemy dokładnie pod wodą.
  2. Patelnię rozgrzewamy na średnim ogniu/mocy i przekładamy na nią ciecierzycę.
  3. Dodajemy sodę oczyszczoną (ok. 1,5 łyżeczki na 400g ugotowanej ciecierzycy) i mieszamy na średnim ogniu przez około 2-3 minuty.

Ciecierzyca sucha

  1. Nasiona ciecierzycy (ok. 200g) moczymy przez noc (lub 10-12 godzin) w wodzie (4 razy więcej wody niż ciecierzycy, tutaj 800ml).
  2. Po tym czasie, odsączamy ją i robimy to samo co w przypadku ciecierzycy z puszki (punkt 2 i 3).

Polecam użyć do tego docelowego garnka do jej ugotowania zamiast patelni - jeden garnek mniej do zmywania ;)

  1. Po 2-3 minutach podgrzewania ciecierzycy z dodatkiem sody, dodajemy do niej wodę (tak by przykryła ciecierzycę z nadmiarem), kilka szczypt soli i gotujemy ją przez 20-25 minut (max do 40 minut). W trakcie samego gotowania należy zbierać z powierzchni wody wytrącającą się pianę.

Ciecierzyca nie może być za bardzo rozgotowana, dlatego po 20 minutach gotowania należy sprawdzić czy przypadkiem nie jest już gotowa :)

Krok wspólny dla obu rodzajów ciecierzycy

  1. Tak przygotowaną ciecierzycę przepłukujemy dokładnie pod zimną wodą, przekładamy do większej miski i zalewamy również zimną wodą.
  2. I teraz wkraczamy do akcji :) Łapiemy garść nasion ciecierzycy i ocieramy je delikatnie o siebie tak by ich osłonka zeszła lecz ziarna zostały wciąż w całości. Można tek krok wykonać w misce, “pod wodą”.
  3. Osłonki ciecierzycy wypłyną na wierzch wody. Należy je odlać, zatrzymując same nasiona, lub “wyłowić” np. za pomocą małego sitka.
  4. Pocieranie nasion i odlewanie osłonek powtarzamy kilkakrotnie, aż uzyskamy zadowalający nas efekt.

Przygotowanie hummusu

  1. Wyciskamy sok z cytryny i mieszamy go z pastą tahini do momentu uzyskania płynnej konsystencji.

Uwaga - w pewnym momencie powstaną grudki, nie przejmuj się i mieszaj dalej, zaraz znikną 😉

  1. Następnie dodajemy drobno starty czosnek, opcjonalnie mielony kumin i kilka łyżek zimnej wody (ok. 2-3 lub więcej, jeśli konsystencja jest zbyt gęsta).
  2. Taką mieszankę przelewamy do ciecierzycy, dodajemy oliwę, sól i dokładnie miksujemy. Na tym etapie możesz ponownie dodać kilka łyżek wody, tak by uzyskać najlepszą dla Ciebie konsystencję.

W kwesti dodatków można puścić wodzę wyobraźni! Ja lubię podawać ten hummus z pestkami granata, oliwą z oliwek i sporą ilością posiekanej natki pietruszki. Ale możesz podać go z czarnuszką, posypać kminem czy wędzoną papryką lub zjeść solo z chlebkiem naan - sposobów jest wiele ;)

⤧  Next post Wege sałatka prawie jak Cezar ⤧  Previous post Wege pasztet z kaszy jaglanej