Pulpety drobiowo-warzywne w sosie pomidorowym
Wszyscy wiemy, że polska kuchnia jest pyszna! Niestety potrafi być też dość ciężka… Ale jest na to rozwiązanie. Sekret tkwi w sposobie przygotowania i doborze składników. Zamiast smażenia w dużej ilości tłuszczu możemy użyć mniejszej ilości oleju, dusić bądź piec. Zamiast śmietanowych sosów możemy użyć tych na bazie warzyw. Dodatkowo, warzywa możemy użyć nie tylko w postaci surówki ale również przemycić je jako dodatek do mięs. Sposobów jest nieskończenie wiele! Pamiętajcie, że w kuchni wszystko jest możliwe ;)
Składniki na 2 porcje (6 pulpetów):
- mięso mielone z piersi indyka 250g
- cukinia 200g (0,5 szt.)
- marchew 60g (1 szt.)
- siemię lniane 15g (1,5 łyżki) + woda
- cebula czerwona 100g (1 szt.)
- oliwa z oliwek 10g (1 łyżka)
- natka pietruszki (0,5 pęczka)
- papryka słodka w proszku (1 łyżeczka), kurkuma mielona (1 łyżeczka), cynamon mielony (0,5 łyżeczki)
- sól i pieprz
- sos pomidorowy:
- passata/pulpa pomidorowa 400g
- przyprawy (podobne jak wyżej)
- opcjonalnie: skrobia ziemniaczana 10g (1 płaska łyżeczka)
- kasza jęczmienna perłowa/pęczak 120g w wersji bezglutenowej - kasza gryczana
- buraczki:
- burak 260g (3 średnie szt.)
- sok z cytryny (2-3 łyżki)
- oliwa z oliwek 5g (1 łyżeczka)
- miód/cukier/syrop klonowy 5g (1 łyżeczka)
- szczypta pieprzu
Sposób przygotowania:
- Buraki dokładnie myjemy (ja używam do tego czystej gąbki do naczyń). Wkładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy 40-90 minut, w zależności od ich wielkości. Średniej wielkości buraki gotują się około godziny.
Wskazówka Jeśli zależy Wam na czasie możecie kupić w sklepie ugotowane już buraki lub wybrać inny dodatek warzywny. Świetnie sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju kiszonki.
- Kaszę płuczemy i gotujemy w wodzie według instrukcji na opakowaniu.
- Siemię lniane mielimy dokładnie w młynku do kawy. Zalewamy je taką ilością wody by przykryła je i zostawiamy na 10-15 minut.
Wskazówka Jeśli nie macie młynka do kawy, można również użyć 1 jajko zamiast siemienia. Nie polecam kupowania zmielonego siemienia lnianego, szczególnie tego odtłuszczonego, gdyż właśnie owe tłuszcze chcemy mieć w potrawie!
- W tym czasie zabieramy się za warzywa. Cukinię i marchew myjemy. Marchew dodatkowo obieramy. Warzywa trzemy na tarce o dużych oczkach.
- Cebulę obieramy i kroimy w kosteczkę.
- Mięso mieszamy razem z cukinią, marchewką, cebulą i “papką” z siemienia lnianego. Dodajemy przyprawy: paprykę w proszku, kurkumę, cynamon, szczyptę soli i pieprzu oraz pokrojoną natkę pietruszki i mieszamy ponownie.
- Formujemy pulpety i podsmażamy je na łyżce oliwy w wysokim rondlu/garnku. Jeśli zaczną przywierać do dna naczynia można je “podlać” odrobiną wody. Gdy mięso zetnie się z wierzchu, dodajemy passatę pomidorową i przyprawy. Całość dusimy pod przykryciem przez około 15 minut. Opcjonalnie, do części sosu można dodać łyżeczkę skrobi ziemniaczanej, wymieszać, przełożyć z powrotem do garnka by nieco zagęścić sos i gotować przez kolejne 2-3 minuty.
- Ugotowane buraki studzimy w zimnej wodzie i obieramy. Następnie trzemy na tarce o dużych oczkach i mieszamy z sokiem z cytryny, łyżeczką cukru/miodu/syropu klonowego oraz pieprzu.
- Kaszę, buraczki i gotowe pulpety wykładamy na talerz, polewamy sosem pomidorowym i zajadamy ze smakiem 😃
Wartość odżywcza 1 porcji:
wartości wyliczone z wykorzystaniem siemienia lnianego i skrobi ziemniaczanej
- Kaloryczność: 614,5 kcal
- Białko: 43 g
- Tłuszcze: 14,4 g
- Węglowodany: 85 g